Christmas


Prejdi na obsah

Pôvod Mikuláša

Mikuláš


Pred stovkami rokov žil v Tureckom meste Myra biskup, ktorý sa volal svätý Mikuláš. Vykonával dobré skutky, pomáhal ľuďom, ale nik ho pritom nevidel, nik nezbadal. Vždy nebadane zmizol a ľudia, ktorým pomoc poskytol, mu nemohli ani poďakovať. Ako čas plynul, svätý Mikuláš sa trochu zmenil. Jeho červený biskupský plášť ľudia časom premenili za obyčajný červený, olemovaný bielou kožušinou. Na hlave mal červenú čapicu, alebo kapucňu. V rôznych krajinách má rozličné pomenovanie. Ale či už to je svätý Mikuláš alebo Santa Claus, pre všetkých ostane navždy symbolom blížiacich sa Vianoc.
Je známa aj povesť o tom ako sa Mikuláš zjavil vo sne cisárovi Konštantínovi a kázal mu prepustiť na slobodu troch dôstojníkov, ktorí boli nespravodlivo odsúdení na smrť.
Všetky podania o Mikulášovi svorne tvrdia, že zomrel v Likijskej Mire a tam neskôr nad jeho hrobom postavili chrám a na jeho počesť bol zasvätený zvláštny sviatok.
V roku 1087 sa talianom podarilo previesť pozostatky sv. Mikuláša do talianského mesta Bari. To spôsobilo rozšírenie úcty k sv. Mikulášovi na katolícky západ.
V podobe, v akej sa tieto rozprávania zachovali, ich možno zaradiť medzi legendy, v ktorých ťažko určiť historické jadro. Napriek všetkému by sme mali pripustiť, že v postave mýrskeho biskupa muselo ísť o výnimočnú osobnosť, ktorá vyvolala nezvyčajnú pozornosť a úctu, ale najmä to, že horlivo pracoval na spáse duší svojich veriacich a s láskou pomáhal ľuďom v núdzi.

Adventný veniec

Nielen čas Vianoc, ale aj adventu sa má prežívať v kľude a pohode. Ľudia si zhotovovali adventné vence už v 19. storočí. Nápad pochádza od hamburského duchovného Johanna Wichlerna, ktorý si v roku 1860 zavesil vo svojom dome na strom obrovský čečinový veniec a pripevnil naň 24 sviečok, na každý adventý deň jednu. Dnes do venca vkladáme obyčajne štyri väčšie sviečky, podľa počtu adventných nedieľ.


Spracované podľa : http://referaty.atlas.sk/ostatne/nezaradene/3087
http://referaty.atlas.sk/vseobecne_humanitne/nabozenstvo/41941


Zpäť na obsah | Zpäť na hlavné menu